Organizator:

O targach

Podziel się

Rekonstruktorzy, grupy rekonstrukcji historycznej, ścieżki edukacyjne, setki modeli pojazdów wojskowych oraz mnóstwo pamiątek i eksponatów muzealnych. Do tego niezwykłe pokazy i spotkania z gośćmi specjalnymi. Te i wiele innych atrakcji zwiedzający zobaczą podczas wydarzenia Militaria – Wystawa Historyczna w Targach Lublin.

„MILITARIA – Wystawa Historyczna”

 

Historia wystawy sięga roku 2016, kiedy wydarzenie, wówczas pod nazwą „Było…nie minęło – Spotkanie Miłośników Historii”, skupiało głównie sympatyków znanego programu telewizyjnego autorstwa Adama Sikorskiego.  Dzięki Panu Adamowi oraz licznie zgromadzonych pasjonatów historii tematyka wystawy opierała się na kartach odtajnionych dokumentów oraz wskrzeszaniu i kultywowaniu w pamięci tego, co w tradycji wojska polskiego najpiękniejsze, a przede wszystkim przekonaniu  młodego  pokolenia, że słowa: „Bóg, Honor i Ojczyzna” współcześnie nie straciły na swej wartości.  

 

Podczas premierowej edycji na wystawie w Lublinie zwiedzający mogli zobaczyć unikatowe eksponaty m.in. C2P - polski, gąsienicowy ciągnik artyleryjski z czasów dwudziestolecia międzywojennego, TK-3 - polską tankietkę z czasów dwudziestolecia międzywojennego, Tankietkę rozpoznawczą TKS z działkiem NKM 20 mm – z kampanii wrześniowej 1939 oraz replikę Wodnosamolotu Lublin R.XIII.

 

Duże zainteresowanie w kolejnych latach przyczyniły się do rozbudowy wystawy i rozszerzenia zakresu tematycznego. Wystawa składa się ze współczesnych i zabytkowych pojazdów wojskowych, samolotów, ekspozycji broni, dioram grup rekonstrukcji historycznych, wystawy modelarstwa, wystawy numizmatycznej i giełdy kolekcjonerskiej. Całość uzupełniają panele dyskusyjne, wykłady i kinoteka.

 

W roku 2020 Organizatorzy przygotowują dla zwiedzających wystawy, prezentacje i wykłady. A będą to m.in.: wystawa modeli zdalnie sterowanych, wystawa modelarstwa, wystawa pamiątek,  sprzętu techniki policyjnej oraz pojazdów, prezentacje historycznych gier strategicznych, prezentacje podstaw strzelectwa sportowego i rekreacyjnego, wykłady w zakresie zagadnień związanych ze sztuką przetrwania i survivalem oraz wystawa pojazdów wojskowych. Całość dopełni giełda kolekcjonerska, strzelnica ASG oraz spotkania z ciekawymi ludźmi.

 

„Zapowiedź na edycję 2021”

 

„MILITARIA Pro ARMA – Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej, Militariów i Strzelectwa 2021”

 

Głównym organizatorem zlotu 2021 jest puławski Klub Miłośników Broni Palnej, wspierany przez stowarzyszenie Pro ARMA, który od lat skupia kolekcjonerów i pasjonatów broni palnej zarówno współczesnej jak i zabytkowej. Prezentowane zbiory to 5 tysięcy egzemplarzy, co stawia wystawę na pierwszym miejscu pod względem wielkości w Europie. Podczas poprzednich edycji można było obejrzeć m.in. legendarnego Visa i Mausera C96, kieszonkowy rewolwer Webley czy replikę znanego z westernów Colta Single Action Army. Podczas Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Broni Palnej odbywają się także wykłady poświęcone ciekawostkom ze świata strzelectwa i militariów. Udział w zlocie możliwy jest po rejestracji na stronie zmbp.pl oraz okazaniu legitymacji posiadacza broni (prywatni posiadacze broni), dopuszczeniu do posiadania broni / legitymacji służbowej/ książeczki wojskowej (służby mundurowe i ochrony) lub Europejskiej Karty Broni (dla posiadaczy bezpozwoleniowej broni czarnoprochowej, czyli w praktyce wszyscy zainteresowani bronią,  którzy ukończyli 18 lat).

 

„Giełda militarna Pro ARMA”

 

Giełda militarna jest strefą otwartą dla szerszej publiczności i uczestników Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Broni Palnej, Militariów  i Strzelectwa. Giełdę tworzy kilkudziesięciu  sprzedawców i dystrybutorów broni i artykułów militarnych. Całość giełdy uzupełni  oferta odzieży i sprzętu militarno-survivalowego najbardziej znanych marek światowych oraz artykułów z tzw. „drugiej ręki”.