Organizator:

Podlaskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach Wąsach

Podziel się

Na targach w Lublinie zobaczymy wersję Leoparda 1A5. Egzemplarz pochodzi w z Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach Wąsach.

„W Podlaskim Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach Wąsach (woj. mazowieckie) funkcjonują od trzech lat trzy stałe wystawy tematyczne związane z łącznością:

 

- Wybrany przenośny sprzęt łączności radiowej w Wojsku Polskim w latach 1945 - 1989,

 

- Wybrany przenośny sprzęt łączności przewodowej w Wojsku Polskim w latach 1945 - 1989,

 

- Wybrany przewoźny sprzęt łączności radiowej w Wojsku Polskim w latach 1945 - 1989.

 

Utworzenie wystaw było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób (Krótkofalowcy, radioamatorzy, kolekcjonerzy, firmy zajmujące się profesjonalnie łącznością), które przekazały w depozyt muzealia, a także czynnie uczestniczyły w aranżacji poddasza Muzeum na cele wystaw. Wielką pomocą okazały się także środki pozyskane przez Fundację Excita Polonia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

W związku z pozyskaniem kolejnego pomieszczenia na wystawy, aktualnie trwają pracę nad kolejnymi wystawami stałymi o roboczych tytułach:

 

- Sprzęt radiotelefoniczny w polskich służbach mundurowych do 1989 roku,

 

- Pokładowe lotnicze urządzenia łączności w Wojsku Polskim do 1989 roku,

 

- Sprzęt noktowizyjny w Wojsku Polskim do 1989 roku.

 

Większość prezentowanego sprzętu jest w pełni sprawna, o czym można się przekonać na przymuzealnym „poligonie” – kilkuhektarowy teren oddalony od zabudowań idealnie się nadaje na pracę terenową z radiostacji. Wielokrotnie rozstawiany był tam wóz łączności i dowodzenia R-2AM na transporterze opancerzonym SKOT, a wkrótce także „kultowa” radiostacja R-140M na Starze 266.

 

Muzeum nie ma sztywnych godzin otwarcia, w związku z tym zwiedzanie najlepiej uzgodnić dzień wcześniej telefonicznie z Dyrektorem (numer telefonu poniżej). Oczywiście oprócz sprzętu łączności, w Muzeum można zobaczyć wiele innych eksponatów związanych z techniką wojskową, w tym na przykład czołgi: LEOPARD 1A5, T-55A, T-55AM MERIDA, T-34/85M.

 

W zbiorach muzeum znajdują się także: poczwórnie sprzężone samobieżne działo przeciwlotnicze ZSU-23-4 "Szyłka", wyrzutnia kierowanych rakiet ziemia–powietrze 2K12 Kub, transporter opancerzony SKOT-2AP, gąsienicowy transporter pływający PTS-M, transporter opancerzony BTR-60, opancerzony samochód rozpoznawczy BRDM-2, transporter opancerzony MT-LB, wóz pomocy technicznej MT-LB WPT Mors, koparka frezarkowa do transzei MDK-2M, Most towarzyszący BLG-67, wóz zabezpieczenia technicznego WZT-2, warsztatowy samochód ciężarowy B1 SAM, samochód ciężarowy CKE Tatra 815 model TP 24 265 6x6 1R, wóz dowodzenia WD-43 montowany na samochodzie UAZ-469B, stacja radiolokacyjna NUR-21 na gąsienicowym podwoziu SPG-1M, śmigłowiec wielozadaniowy Mi-2, armata przeciwpancerna ZiS-2, armata dywizyjna ZiS-3 (depozyty z MWP), w dziale broni strzeleckiej bogaty jej zbiór oraz trenażery do nauki jazdy czołgiem.