Organizator:

MOK Świdnik i Strefa Historii partnerem wystawy MILITARIA

Podziel się

Obok eksponatów, Strefa Historii za pośrednictwem portalu http://mok.swidnik.pl/strefa-historii/ekspozycja/ udostępnia archiwalne zdjęcia, które przez ostatnie lata przekazali mieszkańcy oraz realizuje projekt „Niezapomniane historie” czyli cykl wywiadów ze świdniczanami. Można także odbyć wirtualny spacer po Strefie.

W ramach swojej działalności, muzeum tworzy reportaże, opowiadające o wydarzeniach ważnych dla historii Świdnika. W ten sposób powstały: „Kultowa wueska”, „Świdnicki Lipiec – Pragnienie Wolności”, „Fenomen Świdnickich Spacerów” (pokazany w 2015 roku na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Gdyni)  oraz  „Skrzydlaty Świdnik” – 3-częściową historię świdnickich tradycji lotniczych, PZL Świdnik i Strefy Historii, a przede wszystkim ludzi związanych z lotnictwem. W tym roku, z okazji 65-lecia wyjazdu z WSK PZL pierwszego motocykla, powstały krótkie filmy prezentujące wybrane kultowe świdnickie jednoślady:  WSK M06, M26, Lelek. Wkrótce trafią na kanały społecznościowe.

 

Strefa Historii organizuje również koncerty unplugged, wystawy czasowe, happeningi oraz imprezy okolicznościowe, w tym: Świdnik Air Festival,  Ogólnopolski Zlot Motocykli WSK i Innych ( od 2019 roku w cyklu 2-letnim), rocznice Świdnickich Spacerów i Świdnickiego Lipca.

 

Ponadto, w muzeum odbywają się całorocznie zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, w trakcie których uczestnicy poznają lokalną historię i tradycję. Tegoroczna edycja  warsztatów poświęcona jest historii miasta i zakładu, w 65. rocznicę ich powstania.

 

Podczas tegorocznej wystawy historycznej „Militaria  XX wieku”  będzie można zobaczyć m.in.:

  • wystawę ponad 200 modeli sprzętów wojskowych: samolotów, czołgów, okrętów i sprzętu latającego, zebranych w kolekcję „Armie świata”; twórcami modeli są członkowie Klubu Modelarskiego Taurs oraz modelarze-sympatycy Klubu
  • dioramę „D-day”, obrazującą lądowanie aliantów na plaży w Normandii 6 czerwca 1944 roku (1,2 x 1,2m)

Pokażemy także kultowe wueski, służące w Ludowym Wojsku Polskim  w latach 1955-1985 wraz z mundurami z epoki.

 

Adres: II piętro Galerii Venus, ul. kard. S. Wyszyńskiego 17, 21-240 Świdnik

tel. +48603644806, 817450410

godziny otwarcia: poniedziałek-piątek, godz. 8.00.-16.00. (indywidulane terminy po umówieniu)

www.mok.swidnik.pl/strefa-historii