MLT

Fundamenty zalane. Trwają ciężkie prace.

Zapraszamy wkrótce

O "Było... nie minęło" edycja 2016

Podróż w czasie z „Było.. nie minęło”

To były dwa intensywne dni dla miłośników historii w Lublinie, w dniach 22-23 października na terenie Targów Lublin odbyła się premierowa edycja Spotkania Miłośników Historii „Było… nie minęło”. Na ponad 70 stanowiskach zaprezentowało się m.in. 120 rekonstruktorów z 12 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, a także modelarze, kolekcjonerzy monet, militariów, muzealnicy, wydawnictwa historyczne, eksploratorzy, odkrywcy oraz historycy.
Wśród eksponatów nie zabrakło prawdziwych perełek. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się replika wodnosamolotu obserwacyjnego Lublin R-XIII Hydro produkowanego przed wojną w Lublinie, w Zakładach Mechanicznych Plage i Laśkiewicz. Makieta w skali 1:1 przyjechała do Lublina aż z Pucka. To była pierwsza tak daleka podróż tego eksponatu.

Polskie tankietki TK-3 to kolejny unikat, który można było zobaczyć podczas „Było.. nie minęło” produkowana w okresie dwudziestolecia międzywojennego, obok czołgu 7TP była podstawową bronią polskich sił pancernych. 

              Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszyła się kolekcja „wuesek”. W ciągu 31 lat zakłady w Świdniku wyprodukowały ich ponad 2 mln egzemplarzy. To były motocykle najdłużej produkowane w Polsce. To one zmotoryzowały PRL – opowiada Karol Falenta z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. - Zaraz po transformacji mówiono, że WSK to skrót od słów Wiejski Sprzęt Kaskaderski. Na progu XXI wieku odkryto je na nowo. Teraz są uważane za kultowe (źródło: Kurier Lubelski).„Było nie minęło” to nie tylko tematyka stricte związana z działaniami wojennymi, w Targach Lublin można było zobaczyć mi.in. śmigłowiec wielozadaniowy SM-1, wykrywacz Alter 71 (światowa premiera firmy Rutus), sprzęt policyjny, wystawę zabytkowych rowerów czy wystawę monet lubelskiego oddziału NBP. 

Historia to nie tylko wojny, to też tworzenie i budowanie – podkreśla Ewa Waszkiewicz z lubelskiego oddziału NBP- który zaprezentował współczesne monety upamiętniające największe polskie osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, architektury i nauki. 

Targi były też doskonałą okazją do spotkań z ciekawymi ludźmi, również z autorami programów telewizyjnych. Wiele powodów do wzruszeń przysporzyło spotkanie fanów programu „Było… nie minęło – kronika zwiadowców historii" z autorem programu Panem Adam Sikorski. 
         


Przez dwa dni trwania „Było… nie minęło” Targi Lublin tętniły życiem. Już dziś szykujemy się do kolejnej edycji wydarzenia, w przyszłym roku historia znów będzie na wyciągnięcie ręki, bez najmniejszego problemu każdy będzie mógł przenieść się w czasie. Przy kolejnej edycji czeka nas wiele nowych atrakcji, których mieszkańcy Lublina jeszcze nie widzieli. Kolejny raz udowodnimy, że było nie minęło.

Galeria 2016
1 | 2 | 3