MLT

Fundamenty zalane. Trwają ciężkie prace.

Zapraszamy wkrótce

Aktualności

03.09.18

Zbigniew Kiełb promocja książki "Zapomniany"1 września 2018 r. ukazała się książka autorstwa Zbigniewa Kiełba „Zapomniany” kaniowczyk ppłk Stanisław Magnuszewski (1888-1968). Podczas "Militaria XX" wieku planowane jest spotkanie z autorem. 
więcej >>
30.08.18

Targi Lublin Partnerem I I LOTU POLSKI WSCHODNIEJ im. Pawła Zołotowa

Miło nam poinformować, że Targi Lublin zostały Partnerem I I LOTU POLSKI WSCHODNIEJ im. Pawła Zołotowa.  100 lecie odzyskania niepodległości i 100 lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego jest znakomitą okazją do zainaugurowania cyklicznej imprezy lotniczej  jakiej brakuje we wschodniej części Polski. Wydarzenie nie ma charakteru komercyjnego, jest adresowane do pilotów i właścicieli samolotów turystycznych i historycznych, a jego celem jest propagowanie turystyki samolotowej, malowniczych terenów Polski wschodniej,  organizacji  lotniczych i firm, które prosperują w tej części kraju oraz przypomnienia lotniczych tradycji Lubelszczyzny. 

I LOT POLSKI WSCHODNIEJ im. Pawła Zołotowa odbędzie się  w dniach 7, 8, 9 września br.  aby  zsynchronizować go ze „Skrzydłami nad Kazimierzem”. Punktem zbornym jest lotnisko Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu (EPLR). Podczas wydarzenia odbędzie się konkurs w kategorii precyzyjnego lądowania. Jeden z etapów jest promowany marką Targów Lublin, a konkurs będzie nagrodzony Pucharem Prezesa Targów Lublin. 

30.08.18

W cyklu ciekawostki historyczne - Nieśmiertelniki – początki polskiej blaszki

Z cyklu ciekawostki historyczne przedstawiamy Państwu historię nieśmiertelników. Znaki tożsamości, potocznie zwane „nieśmiertelnikami” w Wojsku Polskim wprowadzono rozkazem z dnia 22 grudnia 1920 r. Rozkaz ten nakazywał zaopatrzenie w nieśmiertelnik każdego żołnierza. W czasie mobilizacji zobowiązywał on do noszenia znaku tożsamości. Był wykonany z blachy cynkowej z włożoną do wewnątrz kartą tożsamości. 

Kapsel legitymacyjny, czyli kapala to pierwszy wzór polskiego nieśmiertelnika ( wz. 1920 ). Miał kształt prostokąta,  o grubości 0,30 mm i wymiarach 30mmm x 50 mm. Każda blaszka była zakończona uszkiem służącym do przeciągnięcia sznurka. Na wewnętrznej stronie każdej blaszki ostrym narzędziem wypisywano stopień wojskowy, imię i nazwisko, rok urodzenia oraz oddział macierzysty i numer ewidencyjny. W środku kapali wsuwano złożoną kartę tożsamości zawierającą dane personalne żołnierza. Tak wykonany nieśmiertelnik otrzymywał każdy żołnierz od swojego oddziału ewidencyjnego ( pułku ). Ustalając tożsamość zwłok żołnierza rozsuwano kapalę, jedną blaszkę pozostawiano przy zwłokach, drugą wraz z meldunkiem przesyłano do oddziału. Kartę tożsamości oddawano kapelanowi wojskowemu w celu spisania protokołu śmierci. 


więcej >>
29.08.18

Wydawnictwo KARABELA D. Chojnacka wystawcą "Militaria XX wieku"

Wydawnictwo KARABELA D. Chojnacka specjalizuje się w publikacjach historycznych o epoce napoleońskiej, ze szczególnym uwzględnieniem umundurowania i wyposażenia armii Księstwa Warszawskiego i formacji polskich na żołdzie francuskim w latach 1797-1815.

Publikacje KARABELI zawierają obszerny materiał ikonograficzny, gdyż wydawnictwo współpracuje na stałe ze znanym malarzem batalistą i znakomitym znawcą mundurów Ryszardem Morawskim, którego można określić współczesnym Gembarzewskim. Natomiast teksty pochodzą od znanych historyków, popularyzatorów wiedzy o tej epoce.

więcej >>
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13