MLT

Fundamenty zalane. Trwają ciężkie prace.

Zapraszamy wkrótce

Aktualności

17.09.18

Wystawa „55 rocznica powstania 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej”

Wiosną tego roku minęła 55 rocznica sformowania, a w nadchodzącym październiku zmiana numeru dywizji i nadania miana 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej. Dywizja ta wyróżniała się szczególnym umundurowaniem i wyposażeniem. Na wystawie zaprezentowane zostaną elementy umundurowania, WSZYSTKIE rodzaje beretów z lat 1963-1986, fotografie sprzętu pancernego, pamiątki z misji ONZ z II zmiany 1974/75 oraz dużo ciekawostek związanych z tą jednostką i jej żołnierzami. Jak interesująca i szczególna była to jednostka ( obok "siostrzanej" 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej ) świadczy o tym piosenka, a szczególnie jedna zwrotka , "Chabry z poligonu" w interpretacji Artura Andrusa i Andrzeja Poniedzielskiego. W ramach wystawy szanowni zwiedzający będą mieli możliwość spotkania z twórcą wystawy i na jednym ze stoisk nabycia publikacji i pamiątek z 7 ŁDD. Właścicielem wszystkich eksponatów jest ppor. rez. Wojciech Molski.

Fot. Pamiątkowe oryginalne tablo z emblematami wszystkich pododdziałów 7ŁDD


więcej >>
17.09.18

155 rocznica powstania Międzynarodowego Czerwonego Krzyża - zaproszenie na wystawę

W cieniu najważniejszej dla nas - Polaków, 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości mijają inne rocznice mniej lub bardziej ważniejszych wydarzeń. Jednym z nich jest 155 rocznica powstania Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. 

Często wystawy militarne dotyczą wysiłku militarnego polskich żołnierzy, walczących o wolność swojego narodu i aliantów. Przy okazji  umyka nam wysiłek, ofiarność i poświęcenie tych którzy ratowali im życie. Ta rocznica to dobra okazja do wspomnienia  o tych cichych bohaterach zaplecza frontu: sanitariuszek i sanitariuszy, lekarzy z polowych szpitali ratujących niejedno żołnierskie życie. Na tę mini wystawę składają się osobiste pamiątki po tych cichych bohaterach, a także przedmioty dotyczące ich niełatwej misji np. wyposażenie, opatrunki itp.

Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji Wojciecha Molskiego. 12.09.18

Model samolotu Lublin R. XIII D na Targach w Lublinie

Kolejna odsłona październikowej wystawy to ekspozycja modelu samolotu Lublin R. XIII D.  Pierwszy lot wykonał w 1931 roku. Był bardzo łatwy w pilotażu oraz posiadał doskonałe własności lotne (podczas jednej z prób sam wylądował na polu po tym jak wyskoczył z niego pilot!). Był podstawowym wyposażeniem eskadr obserwacyjno-łącznikowych. 

więcej >>
11.09.18

Jedna z najsławniejszych armat przeciwlotniczych na Targach Lublin

Jednym z eksponatów na wystawie historycznej "Militaria XX wieku" będzie Armata Bofors 40 mm z 1944 (Canada); podwozie produkcja bryt. 1943. 

Model, który w październiku pojawi się na Targach Lublin używany był w PSZ na Zachodzie w pułkach artylerii przeciwlotniczej lekkiej. Obecnie armata znajduje się w zbiorach Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie ( Fundacja Niepodległości).

W ramach umowy podpisanej z firmą Bofors (od 2005 r. w grupie BAE Systems), w latach 1935 - 1939 w Polsce wyprodukowano 414 szt. armat przeciwlotniczych wz.36 kal. 40 mm oraz 1175 szt. armat przeciwpancernych wz.36 kal. 37 mm. Część z nich przeznaczono na eksport - do Wielkiej Brytanii, Holandii, Rumunii i republikańskiej Hiszpanii. Pochodzące z polskich fabryk brytyjskie Boforsy kal. 40 mm odegrały istotną rolę w obronie przestrzeni powietrznej tego kraju w pierwszych latach II wojny światowej.  

Na zdjęciu działon Grupy Edukacji Historycznej Fundacji w pokazie strzeleckim na zaproszenie MWP w Warszawie.

więcej >>
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11