MLT

Fundamenty zalane. Trwają ciężkie prace.

Zapraszamy wkrótce

Aktualności

22.08.19

Historia Aeroklubu Lubelskiego

Do wystawy Militaria pozostało jeszcze 2 miesiące, ale mamy dla Was kolejny news. Partnerem wystawy został Aeroklub Lubelski w Radawcu. Aeroklub Lubelski  jest jednym z najstarszych, regionalnych klubów lotniczych, jakie powstały w niepodległej Polsce po I wojnie światowej. Chcemy przybliżyć Wam historię Aeroklubu, a okazją ku temu będzie promocja książki „Lubelski Klub Lotniczy. Aeroklub Lubelski w okresie II Rzeczypospolitej” oraz spotkanie z jego autorem Mirosławem Gajewskim i członkiem zespołu redakcyjnego Panem Władysławem Bubieniem.


Lubelskie Koło Miłośników Lotnictwa, rozpoczynające tę historię, powołano 15 sierpnia 1927 r., jeszcze przed zarejestrowanie pierwszego w kraju Aeroklubu Akademickiego w Warszawie. W książce zostały opisane tradycje lotnicze Lubelszczyzny, działalność Lubelskiego Klubu II Rzeczypospolitej na tle rozwoju przemysłu lotniczego w naszym regionie, oraz udział jego członków w II wojnie światowej.

Zapraszamy: 19.10 godz. 12:30 oraz 20.10 godz. 13:15

22.08.19

Mariusz Borowiak – Polskie Flotylle Rzeczne 1918-1939. Okręty i statki pod biało-czerwoną banderą

Czy wiecie, że w latach 1918-1939 niewielka Polska Marynarka Wojenna na wodach śródlądowych posiadała kilkadziesiąt różnorodnych okrętów i statków bojowych, specjalnych i pomocniczych, które wykorzystywano do realizacji wszelkich czynności nie tylko na wypadek działań wojennych, ale również w czasie pokoju – do celów szkoleniowych, ćwiczebnych i transportowych?


Podobnie, jak my pewnie chcielibyście zgłębić temat. I dlatego podczas wystawy Militaria będzie ku temu okazja. W polskiej literaturze marynistycznej pojawiła się pierwsza próba tak szerokiego opisania i ujęcia rozwoju różnych klas jednostek Flotylli Rzecznych w okresie II RP.


Gościem specjalnym wystawy Militaria - wystawa historyczna 2019 będzie Pan Mariusz Borowiak, autor książki „Polskie Flotylle Rzeczne 1918-1939. Okręty i statki pod biało-czerwoną banderą”.


◼️Na spotkanie z Panem Mariuszem zapraszamy w sobotę 19 października o godz. 11◼️

więcej >>
20.08.19

MOK Świdnik i Strefa Historii partnerem wystawy MILITARIA

Strefa Historii to miejskie muzeum, które swoją działalność zainaugurowało 7 września 2013 roku wernisażem wystawy „Świdnik – miasto wolności i marzeń”. Wśród eksponatów znalazły się legendarne motocykle WSK (m.in. pierwszy i dwumilionowy model wyprodukowany przez świdnicką fabrykę, prototypy, które nigdy nie weszły do produkcji seryjnej oraz motocykl, na którym Marek Michel objechał świat) wraz z pamiątkami związanymi z ich produkcją. Druga część zbiorów wiąże się z tradycjami lotniczymi Świdnika i produkcją śmigłowców oraz ludźmi z pasją latania – pilotami śmigłowców, szybowców i maszyn sportowych, oblatywaczami  oraz mechanikami lotniczymi. Trzeci filar zbiorów utrwala pamięć o mieszkańcach Świdnika, ich życiu i aktywności. Są w nich pamiątki związane z Klubem Sportowym Avia, działalnością NSZZ Solidarność oraz inne, przekazywane przez mieszkańców.

więcej >>
06.08.19

Patronat honorowy Prezydenta Miasta Lublin

Z przyjemnością informujemy, że Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk objął patronatem honorowym tegoroczne wydarzenie "Militaria - Wystawa Historyczna".
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9