MLT

Fundamenty zalane. Trwają ciężkie prace.

Zapraszamy wkrótce

Aktualności

09.10.2019

Mariusz Borowiak – Polskie Flotylle Rzeczne 1918-1939. Okręty i statki pod biało-czerwoną banderą

Czy wiecie, że w latach 1918-1939 niewielka Polska Marynarka Wojenna na wodach śródlądowych posiadała kilkadziesiąt różnorodnych okrętów i statków bojowych, specjalnych i pomocniczych, które wykorzystywano do realizacji wszelkich czynności nie tylko na wypadek działań wojennych, ale również w czasie pokoju – do celów szkoleniowych, ćwiczebnych i transportowych? Podobnie, jak my pewnie chcielibyście zgłębić temat. I dlatego podczas wystawy Militaria będzie ku temu okazja. W polskiej literaturze marynistycznej pojawiła się pierwsza próba tak szerokiego opisania i ujęcia rozwoju różnych klas jednostek Flotylli Rzecznych w okresie II RP. Gościem specjalnym wystawy Militaria - wystawa historyczna 2019 będzie Pan Mariusz Borowiak, autor książki „Polskie Flotylle Rzeczne 1918-1939. Okręty i statki pod biało-czerwoną banderą”.więcej >>
09.10.2019

Andrzej K.Kisiel na wystawie Militaria

Podczas wystawy Militaria, zapraszamy na spotkanie z Andrzejem K. Kisielem, współautorem książki  „Trzynaście moich lat w JW GROM” ( Andrzej K. Kisiel, Marcin Rak).  To pierwsza tego typu  książka w Polsce . Andrzej K. Kisiel opisuje trzynaście lat służby w Wodnym Zespole Bojowym GROM-u, misje zagraniczne w Kuwejcie, Iraku oraz Afganistanie oraz codzienne życie w JW. GROM.  Jeśli szukacie bardziej "ludzkiego" spojrzenia na opisywane  wydarzenia oraz chcecie posłuchać jak wygląda służba w najbardziej elitarnej jednostce Wojska Polskiego, zapraszamy na spotkanie z Andrzejem. Spotkanie odbędzie się zarówno w sobotę 19.10 godz. 14  jak i w niedziele 20.10 godz. 14:30. 

26.09.19

Adam Sikorski - zaproszenie na spotkanie

20 października o godz. 12, podczas wystawy Militaria - wystawa historyczna 2019 zapraszamy serdecznie na spotkanie z Adamem Sikorskim. Za pośrednictwem programów telewizyjnych ["Ocalić... od zapomnienia", "Było... nie minęło", "Z archiwum IPN"] historyk i dokumentalista Adam Sikorski pragnie przywrócić należną godność naszym narodowym bohaterom wojennym - zasłużonym, a tak często zapomnianym, odkurzyć karty odtajnionych dokumentów i ukazać prawdziwe oblicza historii, wskrzeszać i kultywować w pamięci to, co w tradycji wojska było najważniejsze.


26.09.2019

Komiks historyczny, czyli jak opowiedzieć historię w obrazkach

Podczas tegorocznej edycji wystawy będziemy gościć scenarzystę i rysownika komiksów  historycznych – Marcina Opiłowskiego. Pochodzący z Lublina artysta obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Marcin jest autorem takich komiksów jak „Na Szlaku Chwały 1. Polska Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka”, ukazujący polską dywizję walczącą na zachodzie Europy w czasie II wojny światowej, czy „Porucznik Zawada” – komiks przedstawiający losy tytułowego porucznika, żołnierza wyklętego Jerzego Miatkowskiego, noszącego pseudonim „Zawada”, który walczył wraz z oddziałem Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w antykomunistycznym podziemiu na Lubelszczyźnie. Marcin  jest też autorem komiksu „Łza”, który powstał na podstawie wspomnień zawartych w pamiętniku sanitariuszki z harcerskiego batalionu AK Wigry, walczącej w Powstaniu Warszawskim. Komiks ten zdobył wyróżnienie w V Międzynarodowym Konkursie na Komiks o Powstaniu Warszawskim „Powstanie ’44 w komiksie”. 


więcej >>
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9