MLT

Fundamenty zalane. Trwają ciężkie prace.

Zapraszamy wkrótce

Aktualności

26.09.18

Zapraszamy na spotkanie z Adamem Sikorskim i ekipą programu Było nie minęło

Podczas wydarzenia Militaria XX wieku – Wystawa Historyczna zapraszamy na spotkanie z Adamem Sikorskim i ekipą programu Było nie minęło- Kronika Zwiadowców Historii.  Adam Sikorski (ur. 1948 w Rudniku nad Sanem) - polski historyk, dziennikarz, reżyser, scenarzysta, poeta i kierowca rajdowy. 

Jego ojciec był konstruktorem samolotów. Adam Sikorski ukończył Wydział Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po studiach pracował w Ośrodku Radiowym w Lublinie. Jest autorem słów do wszystkich utworów z dwóch pierwszych albumów Budki Suflera (z wyjątkiem utworów "Samotny nocą" i "Pożegnanie z cyganerią", do których teksty napisał J. Tomasz) oraz wielu tekstów z najwcześniejszego etapu działalności grupy (m.in. "Memu miastu na do widzenia", "Sen o dolinie").

więcej >>
25.09.18

Gość specjalny - Tomasz Gomoła

Zdradzamy kolejne szczegóły październikowej edycji Militaria XX wieku. Gościem specjalnym będzie Tomek Gomoła, artysta i pasjonat kowalstwa, członek Stowarzyszenia Kowali Polskich, Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a jako rycerz i członek Polskiej Ligi Walk Rycerskich walczący w Rycerskiej Kadrze Polski. Kowalstwem artystycznym zajmuje się od 1993 roku. Jego pierwsze doświadczenia kowalskie zdobywał w klasie ginących zawodów, podczas 3 letniej praktyki w kuźni w Wojciechowie. W tym czasie uzyskał stopień czeladnika pracując dalej na etacie kowala artystycznego. W 1999 roku otworzył własną pracownię w Dąbrowicy pod Lublinem, gdzie pracuje i tworzy do dziś. W najbliższy weekend  możemy zobaczyć Tomka przy pracy, podczas  wydarzenia KUTE Spotkania Kowalskie w Dąbrowicy.

24.09.18

Komiks historyczny, czyli jak opowiedzieć historię w obrazkach

Podczas tegorocznej edycji Militaria XX wieku będziemy gościć scenarzystę i rysownika komiksów  historycznych – Marcina Opiłowksiego. Pochodzący z Lublina artysta obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Marcin jest autorem takich komiksów jak „Na Szlaku Chwały 1. Polska Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka”, ukazujący polską dywizję walczącą na zachodzie Europy w czasie II wojny światowej, czy „Porucznik Zawada” – komiks przedstawiający losy tytułowego porucznika, żołnierza wyklętego Jerzego Miatkowskiego, noszącego pseudonim „Zawada”, który walczył wraz z oddziałem Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w antykomunistycznym podziemiu na Lubelszczyźnie. Marcin  jest też autorem komiksu „Łza”, który powstał na podstawie wspomnień zawartych w pamiętniku sanitariuszki z harcerskiego batalionu AK Wigry, walczącej w Powstaniu Warszawskim. Komiks ten zdobył wyróżnienie w V Międzynarodowym Konkursie na Komiks o Powstaniu Warszawskim „Powstanie ’44 w komiksie”. Najnowszym komiksem Marcina jest „Dywizjon 304 Nocny Lot nad Rostok.  Dywizjon 304. wykonywał nocne naloty bombowe na znaczące ośrodki przemysłowe i militarne na terenie III Rzeszy Niemieckiej. Każdy lot wymagał dużego poświęcenia od załogi. Nocne myśliwce, artyleria naziemna oraz warunki atmosferyczne to największe przeszkody jakie stawały na drodze lotnictwu bombowemu aliantów. Misje te wymagały dużej odwagi i determinacji od biorących w nich udział polskich lotników, którzy podejmowali je zawsze z myślą niepodległej o Polsce.więcej >>
24.09.18

AEROKLUB LUBELSKI SEKCJA MODELARSKA RADAWIECRC na targach w Lublinie!

Modelarstwo jest namiastką prawdziwego  latania. Dla pasjonatów tego sportu jest to przede wszystkim wspaniała  zabawa polegająca na budowaniu swojego „perpetuum mobile” zdolnego do  oderwania się od ziemi i unoszenia się przez dłuższy czas w powietrzu.  

Radość z efektu swojej pracy jest wynikiem ogromnej dokładności i zapału  w tworzeniu drobnych elementów konstrukcyjnych małego statku  powietrznego. Modelarstwo to również hobby, które łączy pokolenia. Już w październiku modelarze zrzeszeni w Aeroklubie Lubelskim - SEKCJI MODELARSKA RADAWIECRC zaprezentują zdalnie sterowane samoloty modelarskie o różnych wielkościach, budowie i okresie historycznym. Całość wystawy uzupełnią prace fotograficzne członków Lubelskiej Unii Fanów Awiacji (http://lufa.net.pl
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9